FAQ neboli často kladené dotazy a připomínky

Není to spíše hračka, než hra? Nezačnu se brzy nudit? Vždyť to dokonce dostalo cenu za nejlepší chytrou „hračku“…

Polarity je moderní stolní hra rozvíjející strategické myšlení, manuální zručnost, chápání rovnováhy a koncentraci při současném uvolnění a legraci. Nabízí klasickou „zápletku“ černých a bílých disků bojujících o území a rozšiřuje ji poprvé o třetí rozměr a řadu dalších prvků. Předkládá jednoduchá počáteční pravidla ale přitom nabízí možnost prakticky nekonečného rozvoje pokročilých postupů, strategií a vnímání rozličných rovin hry. Úroveň jednotlivé hry přitom závisí na úrovni hráčů. Přestože si s magnetkami každý rád vyhraje i jen tak, rozhodně to není hračka a doporučuje se dětem až od 7 let výše.

Je to hra ověřená léty hráčské praxe, stejně jako vysokými oceněními, psychology, pedagogy a dalšími autoritami. Přestože nejde o hru standardní, skýtá zábavu a objevování na dlouho. Kvalita a náročnost hry přitom závisí do značné míry na úrovni jejích hráčů. Velmi zkušený hráč může začátečníka porazit během chvilky. Přesto platí, že právnicky vzato vám zábavu nikdo nezaručí. Zábava je spíše psychologický pojem, nad nímž má moc jen každý sám. Někoho nesmírně baví pouhé pozorování žab v rybníku, jiní i stolní hry berou jako nesmírně vážnou a odbornou záležitost, kterou je třeba naprosto suchopárně bránit před novými nápady.

Polarity skutečně dostala ocenění „za nejlepší chytrou hračku“. Udělilo ho této hře známé Londýnské vědecké muzeum. Označení „hračka“ je tu užito jako nadřazené slovo, pod nějž spadají i hry, podobně jako „vodstvo“ zahrnuje i „vodní nádrž“. Polarity zvítězila i v kategorii „chytrých her“, ale současně se stala vítězem celé soutěže – což je právě ohodnoceno titulem „nejlepší chytrá hračka“. Neznamená tedy méně, nýbrž více. Londýnské vědecké muzeum uděluje tradičně své ocenění všem možným výrobkům spojujícím zábavu, vědu a vzdělání a nehledí jen na první dojem. Posuzuje se řada kritérií a berou se ohledy i na cenovou dostupnost a životaschopnost ve světě zábavy, vědy, technologií a inovací.

Jak dlouho trvá jedna hra?

To nelze nikdy přesně říci. Někdo může hru pokazit během 5 minut a jiný bude stůl obcházet a disky strategicky a opatrně stavět třeba přes hodinu. Dokonce i těm stejným hráčům může každá partie trvat naprosto různě dlouhou dobu. Průměrně nebo typicky ale jedna herní partie Polarity trvá mezi 15 a 30 minutami.

Máte nějaké reference?

Polarity za své krátké působení na trhu stačila získat celou sérii ocenění, z nichž ty nejzajímavější jsou uvedeny na stránce Novinky . Jsou to například cena Londýnského vědeckého muzea , herní „Oscar“ Origins Awards , zařazení do 100 nej her světa prestižního časopisuGames Magazine , zařazení v 10 nej her serveru About.com a na nejvyšším 1. místě v seznamu 10 nejlepších her, které si musíte zahrát dříve než zemřete

„Tato hra je jednoduchá, ale zároveň přináší výzvy a je inovací,“říká výuková specialistka ze Science Museum Jean Franczyk.„Vyžaduje zručnost, koncentraci a základní pochopení toho, jak pracují magnetické síly. Cítili jsme, že je perfektně v souladu s misí Science Musea, nabídnout vědu mladým.“Spisovatel a moderátor dr. Raj Persaud dodává: „Polarity používá základní principy magnetismu, aby vytvořila náročnou, ale pohlcující hru. Je zasloužilým vítězem těchto ocenění.“V porotě Londýnského vědeckého muzea, která Polarity udělila nejvyšší ocenění, byli i mediální specialista v otázkách psychiatrie profesor Gresham Professor, ředitel Vědeckého vzdělávacího centra South East profesor Mary Ratcliffe či ředitelka V&A Museum of Childhood Diane Lees. Polarity ale hlavně zvítězila i u nejnáročnějších a nejdůležitějších soudců ze všech – dětí.

Tvrzení o získaných cenách jste si vymysleli, nic takového jsem nenašel. A i kdyby, já se taky dovedu umístit na 1563. příčce o nejlepší p**** v Pákistáně. Dali jste si je sami. No jo, vy******* Amíci. Jste taky p***. Stejně to u nás nikdo nezná a to dokazuje že to nestojí za koupi.

Patrně jste se díval/a špatně. Údaje jsou ověřené a všechna uváděná ocenění mají klikatelné odkazy k ověření pokud možno u samotného zdroje – oceňovatele. Toto je typický český syndrom – neustálá potřeba hanět cokoli a předhánět se v tom, kdo lépe někoho poníží.

My si naopak ceníme toho, že Polarity není tuctová záležitost a nemá ji doma každý. Podle nás to činí vskutku originálním a cenným dárkem, kterým můžete obdarovat, aniž by se urazil, prakticky kohokoli, včetně sebe. Naši zákazníci si umějí vybírat a neskákají podle toho, co se jim vnutí v hypermarketech a obchodních centrech. Nepotřebují ani doporučení celebrit.

Můžeme dostat jeden kus zadarmo?

Nabízíme jeden zkušební kus vybraným institucím a spolkům do komisního prodeje – nemusíte ho platit a my Vám ho rádi dovezeme a předvedeme. Dodáme zdarma také elegantní informační letáky. Nezávazně. Podmínkou ponechání 1 ks hry je jen to, že hru nebo letáky umístíte na viditelné místo a nabídnete tak, že bude zřejmé, že si ji zájemci mohou na místě koupit. Za každý prodaný kus získáte 100kč. Zanechanou hru pochopitelně nesmíte znehodnotit – zničit nebo opotřebovat běžným používáním.

Celý projekt je financován z průměrného platu jedné osoby, naopak potenciálních čekatelů na vzorový kus zdarma je ohromná řada. Dětské domovy, stacionáře, diagnostické ústavy, nemocnice, základní školy, družiny, herní kluby, čajovny a všelijaké alternativní kluby a lidé s příliš nízkým příjmem – ti všechni by si zasloužili jeden kus zdarma nebo alespoň slevu. Přestože bychom velmi rádi toto učinili, nemůžeme si to alespoň prozatím dovolit. Vy ovšem můžete dotovat jeden či více kusů vybrané instituci – rádi jej Vaším jménem předáme a pošleme dokumentační fotografii na Vaši adresu. Není nic krásnějšího, než rozzářené dětské oči.

Neměla by být ta vaše hra na stránkách sekty vesmírnílidé.cz? Bylo by jasno, s kým máme tu čest…!

Svět je plný polarit, nikoli však rozpůlený na takové primitivní dobro a zlo, které tu předkládáte. Neexistují jen dobří skeptikové a zlí sektáři, nebo naopak. To, že jsou některé patenty neuvěřitelné, ještě neznamená, že nejsou reálné, a to že si někdo dovolí publikovat o antigravitaci, ještě neznamená, že je součástí sektářského spolku Vesmírných lidí a myslí podobně. Naopak sekty často žijí z toho, že otevřeně říkají určité informace, které ostatní tají nebo nevědí, a tím si získávají u nebohých členů důvěru a dávají jim pocit nadřazenosti, že oni vědí. Pokud jde o „Vesmírné lidi“ a spřízněné spolky, tak takoví lidé naopak proti hře Polarity vystartovali. Jde prý o ovládací prostředek „ještírků“ (zlých mimozemšťanů). Patrně intuitivně vytušili určitý futuristický prvek a to, že Polarity rozvíjí myšlení směrem k magnetické budoucnosti. Pokud jde o tzv. „létající talíře“, rád bych uvedl jednu souvislost – když v 80. letech testoval John Roy Robert Searlsvůj tzv. antigravitační disk ( zařízení SEG), lidé v okolí pak hromadně hlásili, že viděli UFO…

Cena mi přijde dost vysoká. Vyšší než jinde. Doufám, že se zlevní!

Nevíme ani o jediné prodejně či funkčním e-shopu, kde by se hra prodávala levněji, leda snad některé neplatné informace o ceně na recenzních webech. Naopak jsme cíleně usilovali o to, aby byla nižší, než kdekoli jinde. V západních evropských zemích stojí víc a z USA to vyjde s daní, clem a nemalou částkou za poštovné ještě na víc, nemluvě o tom, že většina eshopů v USA hru za moře nechtějí dodávat vůbec. V poměru k ostatním moderním hrám je relativně nízká. Pokud by se byly Polarity chytly řetězce kamenných prodejen, její cena by dozajista přesáhla 1000 Kč.

Co to je to za antigravitační magnety, s kterými se hraje?

Tak to je nějaký omyl. Magnety použité ve hře jsou vysoce kvalitní a poměrně silné k tomu účelu vyrobené magnety, ale stále to jsou jen magnety. Jsou kvalitnější než magnety z dřívějších krátkodobých vydání hry Polarity, jež se potulují v některých sbírkách, a prakticky je nelze kombinovat. Cosi jako „antigravitační magnet“ neexistuje. Antigravitace je mechanismus a oficiální věda je teprve na prahu přijetí myšlenky, že takový mechanismus může existovat. Jednotliví vynálezci však tvrdí, že antigravitační nebo antigravitaci podoný mechanismus úspěšně realizovali již dávno, viz případ Johna Roye Roberta Searla v článku Antigravitace. A je pravda, že přístroj jím vytvořený, tzv. „SEG„, stejně jako řada dalších hypotetických antigravitačních patentů, využívá specifickým způsobem síly magnetu, aby otevřel zdroj neznámé energie a vyvolal antigravitační efekt – zdánlivé popření síly zemské přitažlivosti. Levitační efektů neboli efektů vznášení dosahují dnes také jiné přístroje a hračky, které rovněž donedávna byly vědecky nepřípustné a „nemožné“. Viz Levitron.

Mám 5 let zkušenost s deskovkama. Na pohled vidím nezáživná pravidla, jednoduchý hrací plán. Opravdu je to spíš hračka…

Každý má právo na názor a mnozí odborníci už příliš dlouho slouží ve svém oboru, než aby měli nadšení a připustili něco nového. Pro nás je podstatné, že si hra nachází své nadšené fanoušky a když už se vejde do vkusu, nešetří lidé superlativy. Ve světě si hra našla poměrně rozsáhlou komunitu hráčů, kteří Polarity stále hrají, objevují stále nové techniky a dokazují, že potenciál Polarity nelze tak snadno vyčerpat.

Zarytým hráčům her na hrdiny asi nepadne do noty, stejně jako šachistům, kteří mohou chtít všechno vypočítat. Některé lidi může iritovat, že pravidla jsou jednu stranu v základě velmi jednoduchá, na druhou i po delší době hraní můžete stále narazit na situaci, pro níž neznáte pravidlo-řešení. Naše zkušenost je ale naopak taková, že přestože nabízíme komplexní řešení prakticky všech herních situací, lidem nečiní problém si pravidla domyslet sami a rádi se dohodnou na vlastních, než by lpěli na těch daných. Vychází to z originální podstaty hry.

Pro většinu lidí je hraní Polarity hlavně osvěžující relaxace, nic, nad čím by se měli trápit a čemu by měli věnovat veškerou svou energii. Přesto jde rozhodně o kreativnější hru než Člověče, nezlob se a jiné hry, kde hru určuje především hrací kostka.

Jak je to s tou vaší exkluzivní licencí? Chtěl bych hru prodávat. Mám klub a e-shop.

Polarity má smluvní exkluzivní licenci pro distribuci v České republice. To znamená, že do jejího odvolání nesmí hru distribuovat nikdo jiný. Byla to naše jediná záruka, že se nám náklady na tento projekt vrátí. Firma Ferti ani Temple Games nedodají do ČR velkoobchodně Polarity nikomu jinému. Můžete si Polarity objednat jen jako koncový zákazník. Pokud chcete prodávat Polarity v ČR, potřebujete tedy nyní povolení od nás.
Prozatím volíme strategii alternativního prodeje přes čajovny, herní kluby atp.,kterým umožňujeme naopak komisní prodej (nemusí investovat, zaplatí až po prodání) a výdělek 100 Kč na každý kus.
Rozhodně však nemáme zájem, aby Polarity prodával jiný e-shop a o kamenných prodejnách zatím neuvažujeme.

Polarity je nyní součásti velkoobchodní nabídky www.gadgeteshop.cza můžete ji konečně objednat i do Vašeho kamenného i internetového obchodu, kamkoli si budete přát. Slevy jsou větší než doposud, viz náš velkoobchodní ceník. Exkluzivní licence zůstává nedotčena. Zdarma Vám dodáme ke hře letáky.