Hráčské tipy & triky pro hru Polarity

(to nejlepší přímo od hráčů ze světové on-line komunity)

přeložil Dalibor Novák

 

1. Jemně a nízko pro snazší konverzi

(autor: Polarity Geek)

Níže stojící disky se snadněji konvertují na Základní disky.

Když pokládáte Stojící disk (Kejklíře), umístěte ho tak daleko od svého Základního disku, abyste získali super-nízký úhel.

Buďte ale opatrní, protože drknutí do stolu – ať už vaše nebo oponentovo – může disk shodit dříve, než si to přejete!

 

2. Vytvořte klícku okolo Kejklíře

(autor: Squeegy)

Když hrajete v přeplněných a riskantních oblastech, je dobré při jeho umísťování vytvořit svými prsty okolo disku „klícku“.

Po stranách mívám palec a prostředníček a nad diskem ukazováček. Smyslem toho je předejít jakýmkoli překvapivým pohybům tím, že svůj disk, jímž hrajete, zablokujete svými prsty.

Představte si, že umísťujete disk k vysoké věži. Pokud máte ze všech stran své prsty, budete moci cítit, jak je váš disk k věži přitahován, aniž by se cokoli špatného přihodilo. Je fakt dobrý nápad mít prsty ze všech stran disku, dokud nejste připraveni ho nechat být. Mnohem lépe pak cítíte, co se asi stane, když ho opustíte. Mnoho začátečníků zvedá své ruce dříve, než jsou si jistí, že je disk stabilní, což obvykle ústí v množství bodů pro mě.

 

3. Čím je úhel vyšší, tím je kaše bližší

(autor: Polarity Geek)

Když umísťujete Kejklíře, zkuste je pokládat pod různými úhly. Čím vyšší má postoj, tím pravděpodobněji ho váš oponent převrátí nebo odkutálí. To může pochopitelně pracovat proti vám a musíte si pak dávat velký pozor, abyste ho neovlivnili během svého tahu.

 

4. Vytvoření Kejklířské dvojice

(autor: Fantomius)

Říká se, že vytvoření dvojitého Kejklíře je v Polarity skoro nemožné, a to i pro experty. Nicméně já praxí zjistil, že Kejklířské dvojice lze vytvořit docela snadno. Vlastně jsem byl schopen naučit stavění Kejklířské dvojice i svou matku během jejího úplně prvního uvedení do Polarity!

Když si to natrénujete, není těžké vytvořit Kejklířskou dvojici (když víte, jak na to). Proto cvičte vytváření Kejklířské dvojice následováním těchto kroků:

1. Odstraňte z hrací plochy všechny hrací disky: Bude snazší praktikovat manévr tvoření Kejklířské dvojice, pokud nebudou moci jiné disky zasahovat do magnetických polí, jež budete užívat.

2. Umístěte Základní disk poblíž středu hracího pole: Pro teď se ujistěte, že je disk bílou stranou vzhůru.

3. Umístěte Kejklíře na Základní disk: Ujistěte se, že je Kejklíř bílou stranou vzhůru (jak byste čekali). Nejlepší je umísťovat Kejklíře daleko od Základního disku, ale ne úplně nejdál. Jinými slovy, chcete, aby byl Kejklíř trochu pružný, tím, že mu dáte určitý prostor ke kývání – jinak by pravděpodobně spadl naležato na zem, když se snažíte umístit druhého Kejklíře.

4. Umístěte další disk naležato na podložku, daleko od Kejklíře: Položte další disk naležato na podložku (bílou stranou vzhůru, pochopitelně), v linii s ostatními dvěma disky, tak aby Kejklíř (který jste umístili v předcházející kroku) byl prostředním diskem. Ujistěte se, že tento třetí disk dostatečně daleko od ostatních disků, abyste nezpůsobili žádné narušení.

5. Za lehkého klopení, suňte třetí disk blízko druhému disku: Zvedněte jeden okraj třetího disku, ale ne příliš. Pomalu suňte tento disk ke Kejklíři, až začne Kejklíř „cítit“ disk, kterým hýbete. Pokud první Kejklíř spadne, pak jste jej pravděpodobně umístili příliš daleko od Základního disku.

6. Pomalu zvyšte úhel třetího disku: Velmi pomalu, zvyšte úhel (nebo náklon) třetího disku. Čím vertikálnější třetí disk učiníte, tím vertikálnější se druhý disk (první Kejklíř) bude mít tendenci stát. A čím vertikálnější jsou druhý a třetí disk, tím větší bude jejich vzájemná přitažlivost. Proto určitě zastavte zvyšování úhlu třetího disku tak brzo, jakmile uvidíte, že se zvedá úhel druhého disku.

7. Suňte třetí disk dozadu a současně jej trochu zvedněte: Tohle je rafinovaný krok: Ve stejnou chvíli chcete zároveň sotva znatelně naklopit třetí disk a sotva znatelně jej odsunout pryč. Zvýšení úhlu třetího disku zvyšuje jeho přitažlivost k druhému disku (chrání ho před spadnutím naležato), zatímco posouvání pryč chrání Kejklíře před slepením. Je důležité nicméně poznamenat, že pohyby v tomto kroku jsou velmi malé. Jakýkoli pohyb větší než o milimetr je příliš veliký.

8. Jemně disk pusťte: Pokud jde všechno podle plánu, měli byste být schopni třetí disk pustit a mít Kejklířskou dvojici!

Pravděpodobně neuspějete na první pokus, tak to zkuste znovu, pokud se to nepovede. Když uspějete, gratuluji! Pokračujte ve cvičení a docela brzo budete úspěšní ve většině svých pokusů.

Tento manévr můžete vidět na videu ve formátu .MOV na adrese:

http://www.nyx.net/~jlromano/polarity_double_leaner.zip

(Je míněn jako tichý klip, takže si nedělejte starost, pokud neslyšíte žádný zvuk.)

Pokud s videem ponecháte i doprovodný soubor HTML, můžete jej svobodně šířit.

Ideální chvíle k vytvoření Kejklířské dvojice jsou:

  • po dostatečném tréninku
  • na začátku hry, když je na hrací ploše ještě málo disků, které by mohly ovlivňovat váš pokus
  • když chcete na někoho udělat dojem svou šikovností (ale buďte opatrní! – může se vám to vrátit, pokud uděláte chybu!)

Jaké výhody například přináší stavění Kejklířských dvojic?

Zaprvé mají Kejklířské dvojice tendenci být docela nestabilní, podobně jako vysocí Kejklíři (Kejklíři s vysokým úhlem). Proto ji můžete chtít vytvořit tam, kde by se hodil vysoký Kejklíř. Skoro-vertikální Kejklíři obvykle vyžadují štosy disků, o které by se mohli opřít (které nejsou běžně v začátku hry k dispozici), ale Kejklířské dvojice nikoli.

Cvičením lze Kejklířské dvojice také snadno konvertovat na Základní disky (přinejmenším snadněji než některé vysoko-stojící vertikální Kejklíře). Kejklířské dvojice jsou výhodné v případě, že máte urgentní potřebu více základních disků.

Kejklířskou dvojici můžete konvertovat ve více Základních disků pro sebe, a protože je docela dobrá šance, že váš protihráč poblíž ní nehrál (jinak by nejspíše už nestála), budou vaše Základní disky (alespoň na krátkou chvíli) relativně dost daleko od magnetických sil dalších disků ve hře.

Jinými slovy, vytvoření Kejklířské dvojice je ve hře vytváří určitou zónu „nepřibližovat se“, které se váš protihráč rád vyhne. To znamená, že když nakonec konvertujete Kejklířskou dvojici v Základní disky, bude ta konkrétní oblast desky zvětšiny bez protihráčových kousků.

Tak jako v většinou dovednostních her, cvičení vám v tomto manévru pomůže se zdokonalit. Kdo ví, možná budete s touto znalostí vytváření Kejklířských dvojic schopni vytvářet Kejklířské trojice!

Sepsal Jean-Luc Romano (Sobota, 25. června 2005)

 

5. Dvojité konverze!!

(autor: opie)

Právě jsem dohrála hru, ve které jsem otestovala hraní dvojitých konverzí.

Příklad dvojité konverze je: / _ a pak přijdete konvertovat, přesně tak, jako byste konvertovali samostatného Kejklíře, ale děláte to přímo svrchu, tak aby spadli oba Kejklíři současně.

Nejlepší způsob, jak nastavit své Kejklíře, abyste mohli učinit dvojitou konverzi, je umístit je v tak nízkém úhlu proti základu, jak je to jen možné, aby mohli spadnout současně.

Možná se sebe ptáte: „Proč konvertovat dva najednou?“ Ano, to je dobrá otázka. Přemýšlejte ale o normální konverzi. Vyplýtvá celý váš tah k tomu, abyste získali jen jediný Základ. S dvojitou konverzí však můžete získat jedním vyplýtvaným tahem DVA Základy, a tak získat navíc dva spoje, na které stavět Stojící disky. Je to zvláště k užitku, když potřebujete nadstandardní „nemovitost“, kam usídlit disky ze své ruky.

Žádá si to trochu praxe, abyste dostali dvojité konverze dolů, avšak já s tím cvičila okolo 5 minut před hrou a pak to ve hře fungovalo pokaždé jako kouzlo. Měla jsem dokonce jeden Základ se třemi Kejklíři, kteří u něj balancovali, a skoro se mi povedla trojitá konverze. Pokud někdo přijde na to, jak udělat trojitou konverzi, prosím dejte mi vědět 🙂

 

6. Hrudka je to slovo

(autor: JonBen)

Těch 52 černobílých disků může vypadat zcela hladce a identicky, ale je tu jeden důležitý rys. Všechny mají – do různé míry – malé hrudky, výčnělky plastu, o nichž se domnívám, že jsou vedlejším produktem odlévacího procesu, kterým černobíle oděné kousky procházejí.

Tyto hrudky můžete využít ke svému prospěchu. Popíši jednu situaci, ve které často používám hrudky, ale jsem si jist, že vy všichni můžete přijít s hromadou dalších; ta nejdůležitější věc je být si jich vědom a používat je ke svému prospěchu.

PŘÍKLAD:

Kejklíř (Stojící disk) byl právě konvertován na dva Základní disky v těsné blízkosti. Nyní chcete zahrát Kejklíře přímo mezi tyto dva Základy, ale Aktivní disk je náchylný k tomu, že se odkutálí k jednomu ze Základních disků. Můžete využít hrudku k tomu, abyste si pomohli stabilizovat umístění. Když se pokoušíte umístit disk, všimněte si, kterým směrem se pokouší odkutálet, pak otočte disk ve své ruce tak, aby byla hrudka nasměrována způsobem, že je v kontaktu s hracím povrchem, pokud se disk kutálí ve svém určitém směru. Hrudka zastaví disk od kutálení ze svého umístění.

 

7. Nenech svého protihráče pláchnout

(autor: ben_ethus)

Toto je možná spíše strategický tip, ale…

Přestože jsem hrál jen pár her, přijde mi, že byste se nikdy neměli ocitnout v pozici, že by váš oponent měl úplnou svobodu v kladení kamenů na vzdálené opačné straně desky, zcela mimo území, kde leží ty vaše.

Zdá se lepší hrát své kameny tak, aby jejich magnetismus měl dopad na kameny vašeho oponenta. Když se vašemu protihráči podaří „uniknout“ získáváním bodů na vzdálené opačné straně desky, zkouším ho tam „dohnat“ tak brzo jak jen to jde.

Obklopit Základy svého oponenta Kejklíři nebo Věžemi se také vždy zdá jako kloudná cesta k vynucení chyby na oponentově straně, protože tak bude pro něj těžší na své Základy stavět, aniž by způsobil nějakou reakci. Je tak možné efektivně oponentovi odepřít možnost na své Základy stavět.

 

8. Používej sílu věží

(autor: opie)

Podotýkala jsem, že dobrou strategií je ukrývat věže na kraji kruhu a tím je ochránit před ztrátou. To je pravda, pro obranného hráče to může být solidní způsob hry, ale neumožňuje to využít plnou sílu věží.

Věže mohou být použity pro mnohem ofenzivnější strategii, jako je její umísťování poblíž oponentových Základů, aby se v té oblasti stalo stavění Kejklířů obtížné. Jakmile se jednou naučíte tohle správně dělat, můžete efektivně protihráče zablokovat tak, že nebude schopen hrát na místě, kde měl jinak perfektní Základy připravené k postavení Kejklířů!

Používám tuto strategii proti uživateli Opticalsky, abych ho přinutila ztratit prostor k hraní a prohrát tak, že sice bude mít potřebné Základní disky, ale přesto nebude mít kam hrát. On pak „spáchá sebevraždu“ tím, že se dotkne červeného disku, aby hru ukončil.

Tato „síla Věží“ však ale není bez rizika. Často jsem neopatrně položila Věž příliš rychle do místa, o němž jsem se domnívala, že je strategické, a způsobila jen druhotné akce a skončila tak, že jsem musela svou Věž okamžitě vtáhnout zpět do ruky. Takže pokud používáte agresivnější strategii „síly Věží“, buďte opatrní!

Doufám, že to pomůže některým lidem, kteří si nikdy neuvědomili opravdovou sílu Věží a chovají se k nim jen jako k bodům, které je třeba ochraňovat.

 

9. Čekáte, že oponent konvertuje Kejklíře?

(autor: Fantomius)

Pokud víte, že se váš oponent brzy pokusí konvertovat jednoho ze svých Kejklířů na Základní disk, můžete postavit Kejklíře (pokud to je možné) poblíž oponentova Kejklíře (toho, o němž se domníváte, že ho bude chtít konvertovat).

Úvaha je taková: když se váš protihráč snaží o konverzi, bude obtížné tak učinit, aniž by ovlivnil i vašeho Kejklíře (protože jsou blízko sebe). Váš protihráč bude muset být s konvertováním velmi opatrný, nebo způsobí narušení a vy pravděpodobně získáte body.

Tento plán se vám může vymstít dvěma způsoby:

1. Stavění Kejklíře poblíž oponentova Kejklíře je pro vás riskantní. Pokud způsobíte narušení, váš oponent zřejmě získá body a vy ztratíte tah.

2. Pokud úspěšně umístíte Kejklíře poblíž oponentova, nejenže nabouráte oponentovy šance, ale nabouráváte i svoje vlastní šance na konverzi svého Kejklíře.

Kvůli těmto pastem, měli byste používat tuto strategii jen tehdy, když jste si jistí, že nezpůsobíte narušení.

 

10. Pronásledujte a stíhejte svého soupeře

(autor: Geph Morfia)

Pokud někdy zjistíte, že je váš soupeř příliš daleko a má příliš svobody, prostě ho pronásledujte a stíhejte.

Odkudkoli zahrajte Stojící disk (zjevně), ale ve směru soupeřových kamenů. V dalším tahu je pak konvertujte v Základ. Poté zahrajte Stojící disk na disk Základní (rovněž ve směru vašeho soupeře) a příští tah jej konvertujte na Základ.

Pokračujte s tím, dokud se nedostanete tam, kde své kameny chcete mít, blízko vašeho soupeře, tak abyste mohli ovlivnit jeho hru. Navíc mu tím zmenšíte hrací prostor, protože jste na desce vytvořili ohromnou linku disků.

 

11. Rozšiřujte svou hrací oblast

(autor: Furrball)

Nezapomínejte, že právoplatná hra vyžaduje jen tolik, aby se disk kruhu dotýkal, aby byl ve hře. Pokud vám začne chybět hrací prostor, můžete hrát disky na hranici. Buďte velmi opatrní, abyste žádné nevystrčily z kruhu úplně. Je to také skvělé místo, kam klást Věže, kterým nechcete, aby se něco stalo. Z většiny mimo, ale stále ve hře.

 

12. Zabijácký tah: Útočné použití síly a kontaktu

(autor: Polarity Geek)

V Polarity je jedno skvělé legální útočné použití sílového/kontaktního pohybu.

Situace:

Černý má Věž (nebo Základ) s Kejklířem.

Bílý má Základ (nebo Věž) s Kejklířem v blízkosti k Věži/Kejklíři černému.

Bílý je na tahu.

Bílý vyvine tlak na svého Kejklíře a způsobí, že se Kejklíř kutálí okolo bílého a dostane se do kontaktu s černým Základem, aniž by černého Kejklíře konvertoval.

Dovedete říci, co se stane pak?

Černý se musí pokusit získat nově spojené disky. Ale protože je tu stále černý Kejklíř, černý nemůže dokončit získání kořisti, aniž by ho shodil – což si vyžádá, aby černý vzal nepovedenou kořist a umístil ji do své ruky!

Tento tah, ačkoli je těžké ho nastražit a provést, vám může zachránit hru. Je obzvláště sladké, když přimějete oponenta, aby zvedl své vlastní Věže!

 

13. Tři Kejklíři na jednom Základě

(autor: opie)

S trochou cvičení se můžete zdokonalit tak, abyste dovedli vybalancovat tři Kejklíře na jediném Základu. Je to skvělá cesta, jak se zbavit kousků, které vám v ruce překážejí, aniž byste museli plýtvat tahem na konverzi Kejklíře v Základ.

Abyste se například zbavili některých kousků, můžete několik tahů po sobě stavět Kejklíře k volnému Základu a další tah vždy konvertovat Kejklíře na další Základ a na něm zas stavět a tohle dělat pořád dál. Nicméně pokud dovedete umístit tři Kejklíře na jediný základ, můžete se zbavit hned tří kousků po sobě, místo abyste čekali tah potřebný pro konverzi navíc.

Tato strategie je vhodná pro všechny situace, a nevytváří trvalé řetězce základů, ale lepší využití vašich nemovitostí – Základů – a také větší potenciál pro chaos.

 

14. Zaveďte si domácí pravidla, abyste vyřešili ‚jemné konflikty‘

(autor: CHANCER)

Jakkoli je kniha pravidel důkladná, nevysvětluje některé ‚šedší oblasti‘ hry. Jak například řešíte nehody jako je drknutí do stolu, nebo kýchnutí, které způsobí, že se disky slepí? Nastavením některých jednoduchých domácích pravidel dříve než hra začne ušetříte každému určité potíže. Podle mě je nejjednodušší cestou k vyřešení problému toto: „Ty jsi způsobil problém? Je tedy můj tah. Pokusím se získat kořist!“ Dokud s tímto přístupem souhlasí všichni hráči, je všechno dobréééé.

HAPPY POLARITY!

 

15. Testování prostoru

(autor: Pojodojo)

Když pokládám disk poblíž Kejklířů, je vždy dobré si prostor otestovat. Tím myslím zjistit, zda položení vašeho kamene na desku nějak ovlivní kameny poblíž. Abyste tak učinili, pomalu snižte svůj disk směrem k místu, kde si ho přejete položit, a když cítíte, že je disk ve vaší ruce dostatečně blízko k ostatním kamenům na desce, zejména Kejklířům, že se bojíte, že by mohlo dojít k interakci, jemně pohněte svou rukou několikrát nahoru a dolů a sledujte, zda se sousední disky začnou třást. Dokud se disky ošidně neklepou na hranici stability, neměli by být ovlivněné. Pokud uvidíte, že se Kejklíři houpou nahoru a dolů, můžete získat představu, jak umístění vašeho disku ovlivní sousední kousky.

 

Další tipy jsou právě překládány… očekávejte každou chvílí